Szómeditáció
Somogyi Ágnes Önismeret, Tudatos Életmód Lélek, Meditáció; Relaxáció, önszeretet
A szómeditáció alkalmával megvizsgáljuk egy-egy szó egyedi, érzelmi jelentését önmagunk számára. Milyen jelentéstartalommal töltődött fel gyermekkorunkban. Milyen érzelmi és testi reakciók, emlékképek kapcsolódnak hozzájuk. Az, hogy mit jelentenek a szavak, a Magyar Értelmező Szótár szerint, itt olvashatsz többet.
A szavakhoz kapcsolódó egyedi jelentések, nagy hatással lehetnek tudattalanul a reakcióinkra, a kommunikációnk, más emberekkel való interakciónk során. A szavakhoz már gyermekkorunkban tapadtak emlékképek, érzelmi-, és testi reakciók, amik sok esetben még most is alakítják a hozzáállásunk, egy-egy a kommunikáció során. Ezért tapasztalhatunk például olyat, hogy egy beszélgetés során, megmagyarázhatatlan érzelmi reakciókat tapasztalunk meg, amelyek nem kapcsolhatóak közvetlenül, az éppen zajló beszélgetéshez, vagy személyhez.
Nagyon sok félreértésre adhat okot egy-egy esemény, így amennyiben szoktál tapasztalni magadon hasonlót, mint a fennt leírtak, érdemes tudatosan az esemény mögé tekinteni, és akár egy rövid „mozizással”, az események újbóli felidézésével, felfedezni azokat a szavakat, kifejezéseket, amikor elindultak ezek a tudattalan, érzelmi-, testi reakciók.
A szómeditáció első lépése, pont ez, hogy összegyűjtjük a számunkra fontos értékeket, különös jelentéssel bíró szavakat, kifejezéseket, és megvizsgáljuk a sajátos, egyedi jelentését, magunk számára.
Azért, mert sokszor azért vagyunk képtelenek tovább lépni, egy célt elérni, valamit megtenni, vagy éppen nem érted, miért nem haladsz, miért érzed rosszul magad, mert a hozzájuk kapcsolódó szavakhoz, kifejezésekhez, olyan gondolatok, érzelmek, emlékképek kapcsolódnak, amik megakadályoznak bennünket a cselekvésben.
A szavak csupán szavak. Se nem jók, se nem rosszak. A hozzájuk társított emlékképektől, érzelmektől válnak ilyenné vagy olyanná.
Éppen ezért, ha azon kapod magad, hogy egy egy szó rossz érzéseket kelt benned, ülj le végezd el a szómeditációt, fed fel a rossz érzések okát, és semlegesítsd, hogy a továbbiakban már ne jöjjön elő a tapasztalt rossz érzés, ne gátoljon meg a céljaid elérésében, jó kapcsolatok kialakításában, cselekvésben, sikereid-, harmóniád-, belső békéd elérésében.
Ilyenkor érdemes megvizsgálnod egy egy kulcs szót, a céljaidhoz kapcsolódóan, mint pl.:
A szavaknak hatalmas az ereje.
Nézd meg ezt a kis videót:
Először válaszd ki melyik szóval szeretnél dolgozni, és ezt a szót írd fel egy papírlapra.
Amikor elkészültél teremts magad számára 15-20 perc zavartalan időt, amikor egyedül, csendben, befelé figyelhetsz. Ha szeretnél meggyújthatsz egy illatmentes gyertyát, de mivel az illatok is befolyásolják a meditációban feljövő képeket, ezért javaslom, hogy füstölőt ne használj. Amennyiben van benned aggódás, félelem…, hogy esetleg belealszol a gyakorlatba, húz fel egy órát, hogy szép halkan jelezzen, ha vissza kell már térned.
Helyezkedj el kényelmesen, majd vedd a kezedbe a lapot, amire felírtad a megvizsgálni kívánt szót, és kezd el hangosan olvasgatni. A lényeg, hogy csak az adott szót mond és a legkülönfélébb hangon. Mélyen, magasan, kényeskedve, kiabálva…. Ahogy jól esik, de váltakozva és ne a természetes hangodon!
Egy idő után csukd be a szemed és a lelki szemeiden keresztül lásd a szót és még mond tovább hangosan. Majd észreveszed, hogy egyre inkább halkabbá válsz és már csak magadban mondogatod. Egyszer csak megjelennek a szóhoz kapcsolt érzelmek, emlékképek.
Hagyd, hagy hozzon fel amit csak akar. Így tudatosítod mi is van az adott szóval kapcsolatban benned. Milyen érzések, érzelmek kapcsolódnak hozzá.
Lélegezz és adj időt magadnak!
Sok esetben már az is nagymértékben csökkenti a szóhoz kapcsolódó érzelmi stresszt, ha felismered a hozzá kapcsolódó történéseket, gátló hitrendszereket, negatív gondolatokat.
Amikor már nem jön több kép, vagy letelt a meditációra szánt idő, vegyél 2-3 mély lélegzetet és tudatosítsd magad körül a teret, nyisd ki a szemed, nyújtózz egy nagyot!
Ha úgy érzed egy két gondolathoz szívesen írnál pozitív megerősítéseket, tedd meg, és használd őket, amíg azt nem tapasztalod, hogy rendben vagy egy adott szóval. Egy nap egy, maximum két szó feldolgozását javaslom.
Hagy időt, hogy feldolgozódhasson, aminek szüksége van időre!
Ha úgy érzed egyedül nem boldogulsz, és segítségre van szükséged keress bátran, akár élő, akár online konzultációval szeretettel támogatlak utad egy részén.
Csodás Megvalósulást kívánok Neked!