Az önismeret fejlődése napjainkban kiemelkedő jelentőséggel bír, hiszen a belső világunk megértése segíthet jobban eligazodni a mindennapi élet kihívásainak útvesztőiben.
Az egyik leghatékonyabb eszköz a személyes fejlődésed során a naplóírás.
A napló nem csupán egy egyszerű írásbeli kifejezés, hanem sokoldalú platform, amely lehetővé teszi, hogy kapcsolatba lépj a saját érzéseiddel, gondolataiddal és tapasztalataiddal.
Az alábbiakban bemutatom, hogyan és mire használhatsz egy naplót, valamint írok a különböző naplózási technikák előnyeiről.
Egy része már ismerős lehet számodra, de lehet, találsz a listában olyat, amiről még nem hallottál, vagy még nem próbáltad ki micsoda hatása lehet az életedre.
Ha ilyet találsz, mindenképp osztd meg velem, szívesen olvasok a tapasztalatodról.
Hála Napló
A hála napló a pozitív gondolkodás és a jóllét növelésének hatékony eszköze.
A lényege, hogy naponta vagy hetente leírd azokat a dolgokat, amelyekért hálás vagy. Ez lehet egy kedves gesztus, egy szép nap emléke, vagy bármilyen apró öröm, ami boldogságot hozott a napodba, az életedbe.
Most valami olyat mondok, ami benned lehet most még ellenállásba ütközik, tudd, hogy ez teljesen rendben van. Amennyiben te már régebben járod az önismeret útját, tapasztalhattad, hogy semmi nem történik véletlenül az életünkben. És, amikor ez már a te igazságod is, nyugodtan hálás lehetsz nem csak a „jó” dolgokért.
Ha kicsit belegondolsz lehet neked is eszedbe jut egy két olyan rossz emlék, aminek csak később, visszatekintve vagy képes meglátni a miértjét, a „jó” oldalát, ezekre a dolgokra gondolok itt.
A hála napló vezetése segít fókuszálni a pozitív eseményekre, ezáltal csökkentve a stresszt és a szorongást. A rendszeres írás során kialakul egyfajta tudatosság, amely lehetővé teszi, hogy jobban észleld a téged körülvevő szépségeket.
A kutatások kimutatták, hogy a hála napló írása hozzájárul a jobb mentálisegészséghez, fokozza az életkedvet és a boldogság érzését.
Siker Napló
A siker napló egy olyan eszköz, amely lehetővé teszi számodra, hogy nyomon kövesd az elért eredményeidet.
Minden alkalommal, amikor sikerélményt tapasztalsz meg – legyen az egy munkahelyi elismerés vagy egy személyes cél elérése – érdemes feljegyezni. A siker napló vezetése segít tudatosítani a fejlődésed és a kitartásod eredményeit.
A naplóban ne csak a sikereidet írd le, hanem a hozzájuk vezető lépéseket is, így jobban megértheted később, mi vezetett a sikerhez, milyen módszerek váltak be neked.
Ez a gyakorlat fokozza az önbizalmad, hiszen látod, hogy mit értél el, és arra bátoríthat, hogy további célokat tűzz ki, és érj el.
Érzelem Napló
Az érzelem napló célja, hogy megfigyeld és feldolgozd a téged érő hatásokra, benned keletkező érzéseket. Ez igaz, mind a pozitív érzésekre, mind a negatívakra.
Az érzelmi napló vezetése segít neked abban, hogy jobban megértsd a saját reakcióidat és érzéseid a különböző helyzetekben. Érdemes naponta leírni, milyen érzések voltak a napod meghatározó érzelmei, és a hozzájuk kapcsolódó kiváltó okokat és a reakcióinkat is érdemes lejegyezned.
Ez a gyakorlat segít csökkenteni a (érzelmi)stresszt, mivel lehetőséget ad az érzések kifejezésére, és segíthet a problémák megoldásában is.
Stressz Napló
A stressz napló hasonlít, az Érzelem naplóhoz csak itt inkább a stresszes események vannak középpontban és az azokhoz kapcsolódó reakciók, és érzések. Ezáltal képessé válsz azonosítani a stressz forrásait és jobban kezelni az azokra adott reakcióidat. Tehát az Érzelem naplóval ellentétben, a negatív eseményeken van a hangsúly.
A stressz napló vezetése során leírhatod, mikor érezted magadat stresszesnek, mi váltotta ki az érzést, és milyen reakciókat váltott ki belőled az adott szituáció.
Ez a gyakorlat segít tudatosítani a stressz forrásait, így hatékonyabb megküzdési stratégiákat alakíthatsz ki.
Szabadírás Napló
A szabadírás egy olyan technika, amely lehetővé teszi, hogy szabadon, korlátok nélkül írj szinte bármiről. Cenzúra nélkül leírhatod a gondolataid, érzéseid, terveid, ítéleteid, vágyaid… Ez a napló nagyon jó forrása lesz az önreflexiónak.
A szabadírás során fontos, hogy ne aggódj a helyesírás vagy a nyelvtan miatt; a lényeg, hogy szabadon kiadd a téged foglalkoztató gondolatokat. Ez a gyakorlat segít levezetni a feszültséget és tisztázni a gondolataidat.
Ajánlott ezt a naplót úgy írni, hogy 30 napig vagy akár három hónapig, minden nap teleírsz 3-4 oldalt, viszont nem olvasod vissza, amíg végére nem érsz. Ekkor érdemes újra olvasni, visszatérő gondolatokat keresni, megjelölni olyan dolgokat, amik célként, vágyként értékelsz, vagy olyanokat, amikkel érdemes foglalkozni, átalakítani…
A szabadírás lehetőséget ad a belső zűrzavarok rendbe tételére, és hozzájárul a kreatív gondolkodás fejlődéséhez.
Álom Napló
Az álom napló vezetése lehetővé teszi számodra, hogy rögzítsd és elemezd az álmaidat. Az álmok gyakran tükrözik a tudatalatti érzéseidet és gondolataidat, ezért fontos lehet megfigyelned őket.
Ennek a naplóformának a vezetése, magas tudatosságot feltételez, hiszen sokunknak a mindennapokban velünk történteket is nehéz értelmezni, felfogni. Sokan nem is tudunk az álmainkra visszaemlékezni.
Ha még is belefogsz, az álmaidat közvetlenül felébredés után érdemes lejegyezni, amikor még frissek az emlékek. Ez segíthet abban, hogy jobban megértsd a tudatalatti üzeneteit.
Cél Napló
A cél napló egy szisztematikus megközelítést kínál a céljaid megfogalmazására és elérésére. Ez a napló segít téged abban, hogy tisztában kerülj azzal, mit szeretnél elérni, és hogyan tervezz, valósítsad meg mindazt, amire vágysz.
A cél napló vezetése során érdemes leírnod a rövid és hosszú távú céljaidat, a hozzájuk vezető lépéseket, valamint az elért eredményeket. Ez egy proaktívabb, tudatosabb módja ennek a naplónak a vezetésére.
Van egy olyan felhasználási módja, amikor minden nap, felkelés után írod le a céljaid, egyfajta bakancslistaként. Ne nézd vissza, hogy mit írtál előző nap, hanem minden reggel azt írd le, ami éppen eszedbe jut. Majd 30 nap után ugyan folytathatod is, de ekkor érdemes egy kijelölő filccel a kezünkben végig olvasni, mik kerültek a papírra a 30 nap alatt, és megkeresni azokat, amelyek minden nap leírásra kerültek.
Ezeket a célokat érdemes átvezetned a proaktív célfüzetbe, és tervet készíteni a megvalósulásukhoz. Hiszen ezekhez a célokhoz, erős motiváció is kapcsolódhat, ráadásul jól mutatja a Lelked valódi vágyait, még akkor is, ha eddig nem sikerült ezt felismerned.
Ez a gyakorlat segít fókuszálni, motiválni magunkat, és nyomon követni a fejlődésünket.
Életvezetési és Szokáskövető Napló
Ez a napló lehetőséget ad arra, hogy figyelemmel kísérd azokat a napi szokásaidat, életvezetési döntéseidet, amelyeket fontosnak tartasz követni. Lehet benne követni a bevezetni kívánt napi rutint, az egészséget támogató szokásokat vagy éppen a rossz szokások kiiktatásért tett erőfeszítéseket.
Ha vezeted, látni fogod, mennyire voltál sikeresek azok fenntartásában, és amennyiben nap végén leírod az esetleges sikertelenség okát, nem csak jobban megismered magad, hogy mi, hogyan hat az eredményességedre, de mivel tudatosítod az ellenállásaid, sikertelenséged forrásait, jobban megismerve magad, képessé válsz kiküszöbölni azokat.
Ez a napló segíthet a tudatos szokásformálásban, és támogatja a pozitív változásokat az életünkben.
Naplóvezetési Tippek
- Ha most kezdesz még naplót vezetni, érdemes először csak egyet kiválasztanod a fentiek közül, és a figyelmedet arra fókuszálni.
- Próbálj meg kísérletezni az időpontokkal – reggel, délután vagy este írsz-e szívesebben.
- Figyeld meg, mikor érzed könnyűnek a napló vezetését, és mikor akadnak nehézségek.
- Minden megfigyelés támogatni fog téged, abban, hogy egyre sikeresebbé válj a naplód vezetésében, és ezt az eszközt is saját fejlődésed szolgálatába állítsd.
- Amikor már könnyedén megy a kiválasztott napló vezetése, választhatsz hozzá egy következőt,
- Ha te is türelmetlen fajta vagy, mint én, akkor is maximum kettő újat válassz ki egyszerre. Ebben az esetben, még inkább figyelj oda, hogy ne vállalj túl sokat, és legyen inkább egy olyan naplód, amit reggel írsz, és legyen egy olyan, amire este szánsz időt.
- Ha te már vezetsz, akár többféle naplót, és bevezetnél egy újat, a többféle témát akár egy naplóban is vezethetsz. Ez esetben használhatsz különböző színeket, szimbólumokat vagy címkéket, hogy megkülönböztesd az egyes témákat. Például, használhatsz kék tollat a hála naplóhoz, zöldet a siker naplóhoz, és pirosat az érzelmi naplóhoz.
- Vagy amikor, kiválasztod a naplód vásárolhatsz úgynevezett projekt füzetet, ami már alapból fel van osztva különböző színekkel, elválasztó lapokkal, és így különítheted el a különböző témákat.
Összegzés
A naplóírás sokoldalú eszközként segíthet az önismereted mélyítésében, a harmónia kialakításában, és az érzelmi egészséged fenntartásában. Legyen szó hála naplóról, érzelmi naplóról vagy éppen szabadírásról, mindegyik technika hozzájárulhat a belső világod megértéséhez és a személyes fejlődésedhez.
Ha szeretnéd felfedezni a saját érzelmi világodat és mélyebb megértésre jutni, érdemes belevágni a naplóírásba!
Ha pedig, úgy érzed segítségre lenne szükséged, itt foglalhatsz egy konzultációs időpontot online vagy személyes találkozóval Hegykőn.
Somogyi Ágnes
A Nők Test-Lélek-Szellem Harmónia tanácsadója
Segítek felismerni és megszabadulni a korlátozó hiteidtől, szokásaidtól, hogy harmonikus, kiteljesedett életet élhess, vágyaid mentén.